کسی که گرین کارت دارد نمی تواند نماینده مجلس باشد

 

در حالیکه یکی از خواسته‌های مردم برکناری مسئولین دو ملیتی است و به نظر می رسد که باید با نفوذ این افراد در مسئولیت های مهم جلوگیری شود اما خبرها حاکی از این است که یک نماینده مجلس که از قضا ادعای اصولگرایی عن دارد و  عضو جبهه پایداری هم هست گرین کارت دارد و تاکنون با وی برخورد نشده است. سوال این است که آیا چنین افرادی صلاحیت مسئوولیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را دارند یا خیر؟

در همین زمینه بهمن کشاورز حقوقدان برجسته و رییس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در گفت و گو با خبرنگار شفاف گفت: داشتن گرین کارت صادره از جانب دولت آمریکا به مفهوم داشتن اجازه اقامت و کار در ایالت متحده است .بدون اینکه آن فرد به تابعیت دولت آمریکا در آید؛ البته بعد از چند سال فردی که گرین کارت دارد تبعه آمریکا هم می شود.

وی تصریح کرد: در مورد آمریکا کسانی که چنین اجازه ای را داشته و عملا به مدتی که در قوانین مهاجرت آن کشور مقرر است عملا در خاک ایالات متحده آمریکا حضور و اقامت داشته باشند می توانند تقاضای اعطا تابعیت کنند و در صورتیکه شرایط لازم را داشته باشند ممکن است به ایشان تابعیت آمریکایی و پاسپورت آمریکایی داده شود .

رییس اتحادیه کانون وکلای دادگستری ادامه داد: بنابراین در حالت اول یعنی داشتن گرین کارت ،فرد تبعیت آمریکا را ندارد و در حالت دوم تبعه آمریکا خواهد شد.در مورد اول بدیهی است که اقامت تنها ایجاد علقه ای که با حس وطن پرستی فرد نسبت به کشور مطبوع اصلی اش تعارض داشته باشد ایجاد نمی شود اما در مورد دوم فردی که تقاضای تابعیت کرده باید نسبت به دولت آمریکا سوگند وفاداری یاد کند و در این حالت ممکن است بین منافع و حقوق کشور مطبوع اولیه او و تابعیت ثانوی معارضه ایجاد گردد. از طرفی ممکن است به موجب قوانین آمریکا  نیز برخی از اقدامات او مثل (خیانت بزرگ) نسبت به ایالت متحده محسوب و به تعیین مجازات های سنگین منتهی شود.

کشاورز با بیان اینکه فردی که اقامت کشور دیگری را دارد نمی تواند عهده دار مشاغل مهم باشد، تاکید کرد: در عین حال بدیهی است کسی که عملا در خاک کشور دیگری اقامت داشته باشد نمی تواند به طور عملی و واقعی عهده دار مشاغل جدی-بویژه کارهای دولتی یا اموری نظیر نمایندگی مجلس- در ایران باشد.

این حقوقدان برجسته با اشاره به قانون مدنی گفت: شاید آنچه مورد نظر شما است اشتغال دارندگان تابعیت مضاعف از آمریکا یا هر کشور دیگری باشد که در ایران به کارهای دولتی اشتغال می ورزند .به موجب قسمت اخیر ماده 989 قانون مدنی چنین اشخاصی نمی توانند و نباید به کارهای دولتی یا عمومی چه مستلزم اعمال حاکمیت دولت است مشغول شدند و به طریق اولی چنین افرادی از عضویت مجلس قانونگذاری و انجمن شهر نیز محروم هستند.

موید حسینی صدر نماینده خوی و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با شفاف در این خصوص گفت: هرکسی که در قانون به عنوان مقامات از مطرح شده که شامل نمایندگان و وزرا می شود و با آیین نامه جدید دولت استانداران هم مقامات محسوب می شوند،نباید گرین کارت و تابعیت دوگانه داشته باشد.

وی با تاکید براینکه مقامات نباید گرین کارت داشته باشند، تصریح کرد: همچنین مسئولیتهایی که مهم هستند و در آنها سو استفاده و یا خطای مالی وجود دارد همچون بانک ها و گمرک و وزارت نفت نباید گرین کارت یا تابعیت دوگانه داشته باشند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: کسی که نماینده یک ملت میشود باید 100 درصد وابستگی اش به همان ملت باشد. گرین کارت داشتن برای افراد عادی خلاف نیست و برای نماینده هم جرم محسوب نمی شود اما شایسته و در شان نمایندگی نیست.

حسینی صدر با بیان اینکه نمایندگان مجلس،نماینده یک ملت است و تمام وابستگی اش نیز باید مربوط به همان ملتی باشد یادآور شد: نماینده باید تمام علاقه اش معطوف به آن جامعه ای باشد که نماینده آن است وحتی نباید به کسانی که خانوادشان در خارج از کشور سکونت دارد مسئولیت بالا داده شود و همچنین نباید تایید صلاحیت شوند.

وی ادامه داد: این افراد می توانند استاد دانشگاه باشند و یا کار تجاری ،طبابت کنند اما نباید به آنها مسئولیت حساس داده شود اعم از نمایندگی و یا مسئولیت های دولتی.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خلا قانونی در خصوص گرین کارت داشتن افراد مسئول وجود دارد گفت: ما خلا قانونی داریم و این موضوع در قانون مطرح نشده که اگر کسی که گرین کارت داشته باشد به آن صلاحیت ندهیم.البته نیاز به قانون گذاری ندارد و جزو شرایطی است که شخص باید احراز کند .

حسینی صدر خاطرنشان کرد: افرادی که گرین کارت یا تابعیت دوگانه دارند و یا خانوادشان در خارج از کشور سکونت دارد نمی توانند نماینده شایسته و یا مسئول خوبی برای کشور باشند و باید کنارگذاشته شوند و بروند در کارهای اقتصادی،علمی،هنری تولید و بخش های دیگر فعالیت کنند.../شفافتاريخ : | | نویسنده : kar-azgharbi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.