صنایع

 

             

حمایت از صنعتگران در قالب قانون هدفمند کردن یارانه ها سرانجام وارد فاز عملیاتی شد. اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در بخش صنعت بعد از گذشت یک ماه از رونمایی بسته حمایتی وزارت صنایع و معادن، با ابلاغ بخش نامه «خط اعتباری هزینه انرژی» از سوی بانک ملی، شکل اجرایی پیدا کرد.

دیروز، بانک ملی ايران به عنوان بانک عامل اعطای تسهیلات «خط اعتباری هزینه انرژی»، بخش نامه مربوط به اين اعتبارات را مبنی بر پذیرش صنعتگران، صادر و به شعب خود ابلاغ کرد.

با اين حساب، صنعتگرانی که پیش از اين برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند، به نوبت برای دریافت تسهیلات به اين بانك معرفی خواهند شد. رییس ستاد تحول صنایع و معادن، در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» در خصوص تسهیلات خط اعتباری انرژی و نحوه معرفی صنعتگران به بانک گفت: «صنعتگرانی که بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، در پرداخت هزینه حامل های انرژی دچار مشکل مي شوند، بعد از ثبت نام در طرح خط اعتباری هزینه انرژی، برای دریافت تسهیلات به بانک ملی معرفی مي شوند.»

- تسهیلات 6 هزار میلیارد تومانی

براساس توافقی که وزارت صنایع و معادن با بانک ملی ايران داشته است، مقرر شده 6هزار میلیارد تومان تسهیلات، از طریق اين بانک در اختیار صنعتگران قرار بگیرد.

بخش عمده اي از اين تسهیلات قرار است در قالب خط اعتباری هزینه انرژی با کارمزد 3درصد به صنعتگران برسد. مابقی اين تسهیلات هم قرار است در قالب طرح تکمیل و بازسازی خطوط تولید، احداث نیروگاه کوچک (CHP) و... در اختیار صنعتگران قرار گیرد.

«رضا فاطمي امین»، با اشاره به اينکه ثبت نام برای دریافت تسهیلات مربوط به اين طرح، محدوده زمانی خاصی ندارد، تصریح کرد: «صنعتگرانی که تاکنون در اين طرح ثبت نام نکرده اند، هنوز هم مي توانند با مراجعه به پایگاه اينترنتی ستاد تحول وزارت صنایع و معادن، از تسهیلات مربوط به خط اعتباری انرژی استفاده کنند.»

- فاز دوم تسهيلات، دو هفته ديگر

به گفته وی، مرحله اول حمایت از صنعتگران در قالب طرح هدفمندسازی یارانه ها همین طرح خط اعتباری انرژی است. مرحله بعدی پرداخت تسهیلات به صنعتگران هم یک یا دو هفته دیگر، با اجرای طرح بازسازی و تکمیل خطوط تولید بنگاه های کوچک و متوسط، آغاز خواهد شد.

- اعلام رسمي حمایت از معدنکاران

خبر صدور بخش نامه مربوط به دریافت تسهیلات خط اعتباری انرژی در بخش صنعت در حالی از سوی وزارت صنایع و معادن اعلام شده که معدنکاران هنوز هم نسبت به نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و تبعات احتمالی آن در بخش معدن ابراز نگرانی مي کنند.

براساس اين گزارش، بعد از اينکه بسته حمایتی وزارت صنایع باز شد و در هیچ یک از بندهای آن اشاره اي به نحوه حمایت دولت از فعالان معدنی بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها نشد، اين نگرانی در میان معدنکاران به وجود آمد که آيا دولت برنامه اي هم برای حمایت از آنها دارد یا نه؟

وزیر صنایع و معادن در پاسخ به سوال خبرنگار ما، مبنی بر اينکه آيا بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، دولت از معدنکاران حمایت خواهد کرد یا نه؟ گفت: «معدنکاران هم مي توانند مثل صنعتگران و فعالان صنایع معدنی برای دریافت تسهیلات، ثبت نام کنند. برای ما فرقی نمي کند کسانی که ثبت نام مي کنند، در بخش صنعت فعال باشند یا بخش معدن. خصوصی یا دولتی بودن واحدها هم مزیتی برای آنها به حساب نمي آید.»

«علی اکبر محرابیان» تاکید کرد: «سهم انرژی در قیمت تمام شده محصولات صنعتی و معدنی، از هر موضوع دیگری برای دریافت تسهیلات مهم تر است.»

وی با بیان اينکه همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، واحدهای صنعتی و معدنی حداقل برای دو سال تحت حمایت وزارت صنایع خواهند بود، خاطرنشان کرد: «با مکانیزم های جدید قیمت گذاری حامل های انرژی، واحدهای صنعتی و معدنی به سرعت سراغ اصلاح سازوکار مصرف انرژی خود خواهند رفت و معیارهای مصرف را در خطوط تولید خود رعایت خواهند کرد.»

- حمل و نقل معدنی ها در بسته «راه»

در همین حال، معاون وزیر صنایع هم در خصوص چند و چون حمایت اين وزارتخانه از واحدهای معدنی، بعد از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها، به خبرنگار ما گفت: «افزایش هزینه انرژی، تاثیر چندانی بر قیمت تمام شده محصولات معدنی ندارد؛ چرا که سهم انرژی در تولید محصولات معدنی بسیار پایین است.» رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ايران ادامه داد: «افزایش قیمت حامل های انرژی، اگرچه به صورت مستقیم بر قیمت تمام شده محصولات معدنی اثر گذار نیست؛ اما به صورت غیرمستقیم روی قیمت اين محصولات اثر مي گذارد.»

به گفته «حسن پلارک»، بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها هزینه حمل و نقل محصولات معدنی به کارخانه هاي فرآوری افزایش خواهد یافت. از همین رو، وزارت راه و ترابری برای کنترل هزینه های حمل و نقل، اقدام به تهیه بسته اي حمایتی کرده که موضوع نقل و انتقال محصولات معدنی هم در اين بسته گنجانده شده است.

- شرايط پرداخت وام به معدني ها

در همین حال، رییس ستاد تحول وزارت صنایع و معادن نیز در واکنش به ابراز نگرانی معدنکاران از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت: «تمامي فعالان معدنی که تصور مي کنند بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها دچار مشکل مي شوند، مي توانند در پایگاه ستاد تحول صنایع و معادن ثبت نام کنند. بعد از بررسی های کارشناسی، در صورتی که اين واحدها هم نیاز به دریافت تسهیلات داشته باشند، به بانک های عامل معرفی خواهند شد.» «فاطمي امین»، با تاکید براینکه واحدهای معدنی برای دریافت تسهیلات بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها حتما باید در طرح به روز رسانی اطلاعات واحدهای معدنی شرکت کرده باشند، خاطرنشان کرد: «واحدهایی که تا به حال در طرح به روزرسانی اطلاعات معدنی شرکت نکرده اند، مشمول هیچ گونه حمایتی نخواهند شد.»

وی در عین حال تصریح کرد: «قرار نیست بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به همه واحدهای صنعتی و معدنی تسهیلات پرداخت شود، بلکه فقط واحدهایی که افزایش قیمت حامل های انرژی تاثیر قابل توجهی در قیمت تمام شده محصولات تولیدی آنها داشته باشد، مشمول حمایت در قالب خط اعتباری انرژی مي شوند.»..../تحلیل:دنیای اقتصادتاريخ : | | نویسنده : kar-azgharbi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.