پدیده عجیب پارلمانی در ایران : نمایندگانی که نه موافق اند ، نه مخالف و نه ممتنع!

 

 

عصرایران ؛ جعفر محمدی - تعدادی از نمایندگان مجلس ، اصلاً معلوم نیست برای چه به خانه ملت رفته اند! این که عملکرد کیفی شان در چه سطحی است ، موضوعی قابل مناقشه است و لابد خود آقایان و خانم های نماینده به خودشان نمره قبولی می دهند (که انشاء الله همین طور هم هست!) ؛ بنابراین فارغ از بررسی کارنامه کیفی نماینده ها ، برخی علائم کمّی حاکی از سوء رفتار برخی نماینده هاست که قاعدتاً باید پاسخگوی ملت باشند که رفته اند مجلس برای چه؟

 

جلسه استیضاح وزیر نیرو را بنگرید. تعداد آرای موافق استیضاح 101 ، تعداد مخالفان استیضاح 102 و تعداد آرای ممتنع 6 برگ رأی بوده است که جمع کل این آرا می شود 209 رأی.

حال که از شمارش آرا فارغ شدیم ، تعداد نمایندگان حاضر در مجلس را می شماریم: 246 نفر !

این ، بدان معناست که از 246 نماینده ای که در مجلس حاضر بوده اند ، 209 نفرشان رأی داده اند و 37 نفر دیگر ، حتی به خود زحمت نداده اند رأی ممتنع بدهند!

طبق عقل و قانون ، هر نماینده ای می تواند یا موافق باشد ، یا مخالف و در صورتی که به جمع بندی نرسیده باشد رأی ممتنع دهد اما بعضی از کسانی که بر کرسی های قانونگذاری کشور ایران لم داده اند ، نه موافق اند ، نه مخالف اند و نه بی نظر هستند ؛ واقعاً جالب است!

کسی هم نیست از این ها بپرسد شما که حتی رأی ممتنع هم نمی دهید ، اساساً آنجا چه می کنید؟ اگر موافق یا مخالف نیستید ، رأی ممتنع که می توانید بدهید. واقعاً انداختن یک رأی به داخل گلدان رأی گیری این قدر سخت و طاقت فرساست؟!

مردم که شما را نفرستاده اند مجلس تا مظهر بی تفاوتی باشید.  واقعاً وقتی در مساله جنجالی و پر سر و صدایی مانند استیضاح این گونه بی تفاوتی طی می کنید ، در سایر امور چه خبر است؟

البته این مساله تازگی هم ندارد و خیلی اوقات ، تعداد آرای موافق و مخالف و ممتنع در مجلس از تعداد کل حاضرین کمتر است که این موضوع نشان می دهد بعضی نمایندگان اصلاً حواس شان به آنچه در مجلس می گذرد نیست!

مثلاً در استیضاح ماه گذشته وزیر راه و ترابری هم 242 نماینده در جلسه حاضر بودند که 234 نفر در رأی گیری شرکت کردند و 8 نفر حتی رأی ممتنع هم ندادند و حالا در استیضاح وزیر نیرو ، این 8 نفر شده اند 37 نفر!

در واقع می توان گفت عده ای از نمایندگان مجلس ، اساساً نه موافق اند ، نه مخالف اند ، نه ممتنع اند و نه هیچ چیز دیگر ، آنها فقط در مجلس حضور دارند!

وقتی انتخاباتی مانند انتخابات مجلس در سراسر کشور برگزار می شود ، شرکت در رأی گیری یک وظیفه شرعی و ملی معرفی می گردد. حال از نمایندگانی که پیرو مسلک بی تفاوتی اند و در رأی گیری های داخل مجلس شرکت نمی کنند ، باید پرسید اگر رأی دادن برای مردم تکلیف شرعی و قانونی است ، برای شما که بابت نمایندگی پول هم می گیرید چه حکمی دارد؟!.../عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : kar-azgharbi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.