سردرگمی در بازار طلا

 

در حالی كه در چند روز گذشته طلا به یكباره روند افزایشی به خود گرفت و از مرز ۱۷۵۰ دلار برای هر اونس عبور كرد، روز گذشته به زیر این سطح بازگشت.

قیمت طلا در روز جمعه دائما بین ۱۷۳۰ تا ۱۷۴۵ دلار در نوسان بود. توافق سران اروپا كه هنوز تحلیل غالبی از آثار آن ارائه نشده دلیل اصلی سردرگمی قیمت جهانی طلا عنوان شده است.

در بازار داخلی نیز گرچه قیمت سكه افزایش نیافت اما ارزها با ركوردشكنی همراه بودند. در این میان در بازار ارز، زمزمه هایی مبنی بر تعدیل بهای دلار و افزایش نرخ ارز مسافرتی شنیده می شود.

نوسان طلا ادامه دارد

چهارشنبه شب و روز پنج شنبه به وقت تهران بهای طلا با افت وخیز بالای ۱۷۴۰ دلار سپری شد و از ۱۷۵۰ نیز فراتر رفت، اما پس از سیر کوتاهی در این سطح بار دیگر به زیر ۱۷۵۰ بازگشت. بر اساس گزارش ها، قیمت طلا در بازار های جهانی همراستا با تقویت یورو با یک افزایش قابل توجه دیگر از ۱۷۵۰ دلار نیز فراتر رفت. با وجود روند افزایشی در روز پنج شنبه، بهای جهانی طلا به دلیل فروش عمده با افت مواجه شد.

افت وخیزی كه می تواند نشانه ای برای توقف روند صعودی طلا به حساب آید. با این وجود قیمت سکه در بازار روز پنج شنبه تغییری نداشت، اما قیمت ها در بازار ارز از این شرایط تاثیر پذیرفته و موجب شد تا یورو به ۱۸۰۰ تومان و دلار به ۱۲۹۰ تومان برسد.

با پایان یافتن اجلاس نهایی رهبران اروپا در خصوص راه های حل بحران بدهی کشورهای اروپایی در بلژیک همراستا با تقویت ارزش یورو، قیمت طلا نیز در معاملات روز پنج شنبه پس از رسیدن به نرخ ۱۷۵۰ دلار، در بازار نیویورک در سطح ۱۷۴۵ دلار بسته شد، البته شامگاه پنج شنبه به وقت تهران، قیمت طلا به سطح ۱۷۵۴ دلار نیز دست یافت.

تا غروب دیروز قیمت طلا به محدوده ۱۷۴۰ دلار رسید. بر اساس تحلیل های ارائه شده افت قیمت طلا پس از افزایش فراتر از ۱۷۵۰ دلار، به دلیل فروش عمده توسط سرمایه گذاران بوده است. تاثیر پذیری از افت قیمت نفت به دلیل کاهش تقاضا در ژاپن نیز به عنوان مانعی بر مسیر صعودی قیمت طلا مطرح شده است. طلا با رسیدن به نرخ فعلی به بالاترین حد خود از ماه سپتامبر رسیده است.

بالاترین حد تاریخی قیمت طلا مربوط به ۶ سپتامبر بوده است. در این تاریخ قیمت طلا به ۱۹۳۲ دلار رسید.

رهبران اروپا در پایان اجلاس بروكسل با تایید افزایش اعتبار صندوق نجات اروپا تا ۱ تریلیون یورو(۳/۱ تریلیون دلار ) با بخشودگی نیمی از بدهی های یونان موافقت کردند. در این اجلاس راه های حمایت از بانک ها نیز مورد موافقت قرار گرفت.

واکنش بازار های مالی جهان نیزبه نتایج اجلاس مثبت بود. شاخص های بازار های جهانی از نیویورک تا توکیو مثبت شد. برابری یورو در مقابل دلار آمریکا تا مرز۴۲/۱ نیز تقویت شد.

افت ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده موجی از خوشبینی ها را به تقویت بازار های کالایی به وجود آورده است.

در عین حال برخی تحلیل گران با افزایشی دانستن روند افزایش قیمت طلا در آینده، اعلام کرده اند که نوسان اندک قیمت طلا به دلیل فروش عمده، پس از دست یافتن به نرخ بالای کنونی، نشانه خوبی برای آینده بازار طلا است و مردم فعلا از سرمایه گذاری در طلا دست بر نخواهند داشت که خود موجب افزایش قیمت طلا در آینده خواهد شد.

این در حالی است که توجه به برخی اظهار نظر ها نسبت به نتایج تمام کننده این توافقات، نشان می دهد که برخی بانکداران اروپایی تا زمان تضمین شدن اوراق قرضه خریداری شده از سوی آنها، باید با نگرانی دست و پنجه نرم کنند. این شرایط نیز خود به خود به بی ثباتی بازار های پولی دامن می زند، طلا را نیزدر میان مدت بیش از پیش جذاب تر خواهد کرد.

از آمریکا نیز خبر می رسد که هفته آینده نشستی برای حل بحران بیکاری و کاهش هزینه ها و در عین حال رونق بیشتر برای اقتصاد این کشور با مشارکت سیاست گذاران، اعضای فدرال رزرو و دولت اوباما برگزار خواهد شد. بازار طلا نیز پس از تعیین تکلیف اجلاس بروکسل در انتظار اخبار امیدوارکننده ای از این نشست نشسته است. رونق یافتن بازار های بورس در آمریکا و افزایش اشتغال به سرعت بر افزایش قیمت طلا تاثیر مثبت خواهد داشت.

بازار ارز

قیمت ها در بازار ارز داخل به دنبال تقویت ارزش یورو در بازار های جهانی بیش از پیش افزایشی شد و به رکوردهای تازه ای دست یافت. روز پنج شنبه قیمت یورو با ۱۰ تومان افزایش تا رکورد ۱۸۰۰ تومان بالا رفت. پوند انگلیس نیز همراستا با آن با ۱۴ تومان افزایش به قیمت بی سابقه ۲۰۶۹ تومان رسید. دلار کانادا و استرالیا هم با ۱۵ تومان و ۲۰ تومان افزایش به ترتیب ۱۳۰۰ تومان و ۱۳۵۹ تومان فروخته شدند.

قیمت دلار با وجود افت ارزش جهانی آن در مقابل ۷ ارز اصلی، ۲ تومان دیگر گران شد و به ۱۲۹۰ تومان رسید. قیمت ۱۲۹۳ تومان نیز برای آن در برخی نقاط بازار به گوش می رسید. بانک مرکزی قیمت دلار مرجع را ۱ تومان پایین آورد و به ۱۰۷۰۵ رساند. با افزایش ادامه دار قیمت دلار در بازار، شکاف قیمت رسمی و غیر رسمی آن به ۲۲۰ تومان رسید.

افزایش قیمت دلار در بازار در حالی است که مقامات بانک مرکزی مرتبا از اراده این بانک برای کاهش شکاف قیمت ها در بازار سخن می گویند.

بازار سکه

با وجود افزایش قیمت طلا که نسبت به قیمت روز چهارشنبه در حدود ۲۷ دلار افزایش داشت، قیمت اقلام سکه در بازار داخلی به جز ربع سکه تغییری نداشت. قیمت سکه بهار آزادی ۵۷۷ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۵۹۰ هزار تومان و نیم سکه ۲۶۷ هزار تومان ثابت ماندند.

قیمت ربع سکه در بازار با ۱۰۰۰ تومان افت ۱۴۵ هزار تومان شد. قیمت خرید و فروش سکه گرمی در بازار ۷۲ هزار تومان و ۷۶ هزار تومان اعلام شد. در عین حال قیمت مثقال طلای ۱۷ عیار با ۵۰۰ تومان افزایش به ۲۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

سکه های دولتی

قیمت انواع سکه دولتی در روز پنج شنبه بدون تغییر باقی ماند. سکه بهار آزادی ۵۷۳ هزار و ۴۰ تومان، نیم سکه ۲۶۶ هزار و ۲۴۰ تومان و ربع سکه ۱۴۵ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شد. قیمت سکه گرمی دولتی نیز ۷۳ هزار و ۸۴۰ تومان اعلام شد.

زمزمه تعدیل قیمت ارز / قیمت ارز مسافری به ۱۱۸۰ تومان افزایش می یابد

در حالی که مسوولان بانک مرکزی بر افزایش نیافتن قیمت ارز تاکید دارند، زمزمه ها از بالا رفتن قیمت آن حکایت دارد.

تازه ترین گزارش ها از افزایش قیمت دلار مسافری به ۱۱۸۰ تومان خبر می دهد. بر اساس گزارش های رسیده مسافران به مقصد خارج از کشور پنج شنبه شب در فرودگاه امام خمینی با دلار مسافری ۱۱۸۰ تومانی روبه رو شدند. به گفته یک مقام آگاه نیز در توافق های صورت گرفته قرار است اختلاف نرخ ارز در بازار فرعی و اصلی کاهش یافته که افزایش ۱۱۰ تومانی قیمت دلار مسافری وافزایش قیمت آن به ۱۱۸۰ تومان، تازه ترین اقدام بانک مرکزی در این راستا به حساب می آید.

افزایش قیمت دلار مسافری در حالی است که معاون ارزی بانک مرکزی در تازه ترین نشست خبری خود صریحا تاکید کرد: «اصلا این اتفاق نمی افتد؛ زیرا بانک مرکزی بازار را مدیریت می کند تا نرخ ارز افزایش بی رویه نداشته باشد.»

خبر افزایش قیمت دلار مسافری در ساعات پایانی بازار پنج شنبه شب در سطح بازار منتشر شد که انتظار برای افزایش بیش از پیش قیمت دلار بازار آزاد را در بین فعالان بازار تقویت کرده است.

بانک مرکزی از مهر ماه سال گذشته با آغاز دونرخی شدن ارز پس از آزمون و خطا های فراوان در تزریق ارز به متقاضیان بالاخره فروش ارز مسافری تا سقف ۲۰۰۰ دلار را به ارائه گذرنامه، بلیت تایید شده، هزینه خروج از کشور و سایر مدارک مشروط کرد. ظاهرا نیت اصلی معاونت ارزی بانک مرکزی در از میان برداشتن فاصله قیمت های متفاوت ارز در بازار بالا بردن قیمت دلار مسافری همراستا با تزریق ارز در بازار فرعی بوده است.... /  گزارش : روزنامه دنياى اقتصاد
تاريخ : | | نویسنده : kar-azgharbi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.